رسم و رسوم

 چند روز پیشا یه جا نشسته بودیم تو یه جمعی یه کسی بحثی رو مطرح کرد راجب رسم و رسوم محله ای در زمان فوت یکی از اعضای اون محله... رسم اینجوری بود که در این جور مواقع یک نفر با یک شیپور اعضای محل رو خبر می‌کرد و اون‌ها سر وعده‌های غذایی سه ظرف برنج و خورشت رو همراه با یک کاسه ماست و کمی سبزی میبردن به خونه‌ی صاحب عزا تا اینجوری عزادار مجبور به پخت و پز نشه و یا بابت هزینه‌های مربوط به این موضوع توی خرج نیوفته اون سه ظرف غذا هم برای هر خونه از محله اونقدری زحمت نداشته و هزینه‌ی زیادی رو هم در بر نداره.

به نظرم رسم خیلی خوبی بود! اینجور مواقع معمولاَ صاحب عزا بیش‌تر از اینکه بتونه غزاداری کنه و غم خودش رو تسلی بده باید به فکر هزینه های مربوط بباشه که حتی این هزینه ها میتونه برای فقط خورد و خوراک تا سقف 7 8 ملیون تومن هم باشه! 

از طرفی هم اگر از نظر دینی بخوایم روی این موضوع بحث کنیم این رسم باعث میشه خیلی چشم و هم چشمی ها به خودی خود از بین بره و همه به فکر طلب مغفرت برای متوفی باشند .. همچنین که در علوم فقهی دین هم آشپزی در خانه‌ای که تازه کسی در اون فوت شده کار درستی نیست و در اصطلاح دینیش کراهت داره!

اما متاسفانه این رسوم خیلی بین مردم رواج نداره و اگر هم قبلاً رواج داشته حالا به دست فراموشی سپرده شده ! از اون ور هم هر روز به رسم و رسومات من درآوردی که نتیجه ای جز زحمت و گاهی کدورت نداره اضافه میشه ! 

ای کاش میشد یه نگاهی به چیزایی که بینمون رسم شده انداخت! خصوصا الان که نصف عمرمون توی این فضای مجازی میگذره و  وحی منزل که همه وایبر و لاین داشته باشن... ای کاش بتونیم چیزی رو بین خودمون رسم کنیم که به بهبود زندگی‌هامون کمک کنه نه به تو چشم بودنش!

امروز آخرین جلسه‌ی آزمایشگاه سیالاتم تموم شد و دوباره از سر گرفتن کارهای عقب افتاده توی برنامه! هوا هم بد جوری سرده... و باز منو کلی فکر و برنامه ...!

پ.ن:

هرکاری میکنی عاشق باش اون موقست که بهترینی :)

/ 6 نظر / 51 بازدید
marsa

اره والا این از سیالات هم با خودش ماجراهایی داشت [خنده] باب کردن یه چیزی تو این جماعت سخته فک کن تو همین تهران خودمون بخوایم این رسوم رو اجرا کنیم اولی: من تازگی یه اشپز خیلی خوب استخدام کردم ببین غذایی که من اوردم لازانیاست دومی: همه شهر می دونن اشپز من تکه غذای من نبتمبتاتنذا (از اون غذا جدیدا )مال کره است خیلی هم خوشمزه است دستورش اولین باره که تو اینترنت اومده [خنثی] حالا فک کن اینا با همچین غذاهایی واسه پز اومدن حتما هم از صاحب خونه انتظار دارن جدیدترین غذای مد روز در جهان با بهترین اشپز واسشون اماده کنن بله ما همچین ادمایی هستیم [خنده]

سعیده جون

سخته چیزی رو بین مردم رسم کنیم خصوصا اگه عادت مفیدی باشه حالا تو چرا انقد از وایبر و لاین بدت میاد ؟

سبا

خاله جونم سلام لایک داره [قلب]

marsa

خوب خدا رو شکر نمره هامونم خوب شد اولین 19 یونیمو گرفتم [نیشخند] تو که 20 شدی از الان اعلام کردم همه بدونن فقط داره خودشو لوس می کنه [لبخند شبیه نیشخند اینجا یا همون [نیشخند] خودمون به همراه ابرو بالا و پایین انداخنن (دیدم موج نبود توصیف کردم [نیشخند] ) ] عزیزم مثل اینکه ایرانی جماعت رو نشناختی حتما می خواد بگه سیب زمینی هاش رو خودم رفتم از پاریس گرفتم به هر حال یه قمپزی دروکنند اول باس خودمون و فرهنگمون رو درست کنیم بعد به این جور مسایلی برسیم هر درسی یه پیش نیازی داره چی گفتم[نیشخند]

امید

سلام و این ترنم موزون حزن تا به ابد شنیده خواهد شد

marsa

والا با این نوناشون[قهقهه]